Programme

Monday 26th April 2021*

*all hours are indicated in Central European Summer Time (CEST)

 

9:00 WELCOME to workshop participants in virtual Hall

9:30-18:00 : Workshops

Tuesday 27th April 2021

09:00 - 18:00 : Workshop

17:45 - 18:00 : Welcome Speech in Keynote Room

18:00 - 19:30 : KEYNOTES LECTURES in virtual main room

                         1. Stacy Eisenberg & Tristan Israel

                         2. Pedro Reis

From 19:30   : Socialising tour

Wednesday 28th April 2021

09:00 - 09:30 : WELCOME in virtual Hall

09:30 - 10:30 : PAPER SESSION I 

                          Room A : Papers 1, 2 & 3 (Chair: Mark Pauly)

                          Room B : Papers 10, 11 & 12 (Chair: Romain Mesnil)

                                         

11:00 - 12:00 : PAPER SESSION II

                          Room A : Papers 4, 5 & 6 (Chair: Laurent Hauswirth)

                          Room B : Papers 7, 8 & 9 (Chair: Helmut Pottmann)

                                       

13:00 - 14:30 : KEYNOTES LECTURES in virtual main room

                          3. Tomohiro Tachi

                          4. David Gerber

15:00 - 16:00 : PAPER SESSION III

                          Room A : Papers 7, 8 & 9 (Chair: Helmut Pottmann)                         

                          Room B : Papers 4, 5 & 6 (Chair: Laurent Hauswirth)                 

16:30 - 17:30 : PAPER SESSION IV

                          Room A : Papers 10, 11 & 12 (Chair: Romain Mesnil)                         

                          Room B : Papers 1, 2 & 3 (Chair: Mark Pauly)                      

 

18:00 - 19:00 LET’S TALK On the map, pavilions, round tables

Thursday 29th April 2021

09:00 - 09:40 PAPER SESSION V

                          Room A : Papers 13 & 14 (Chair: Cyril Douthe)

                          Room B : Papers 19 & 20 (Chair: Caitlin Mueller & Tomohiro Tachi)

10:00 - 10:40 Short PAPER SESSION 

                          Room A : Papers 21, 22, 23 & 24 (Chair: Caitlin Mueller & Tomohiro Tachi)

                          Room B : Papers 25,26 & 27 (Chair: Olivier Baverel)

11:00 - 11:40 PAPER SESSION VI

                          Room A : Papers 15 & 16 (Chair: Melina Skouras)

                          Room B : Papers 17 & 18 (Chair: William Baker)

13:00 - 14:30 KEYNOTES LECTURES in virtual main room

                                        5. Fabian Scheurer

                                        6. Jenny Sabin

15:00 - 15:40 PAPER SESSION VII

                        Room A : Papers 17 & 18 (Chair: William Baker)

                        Room B : Papers 15 & 16 (Chair: Melina Skouras)

 

16:00 - 16:40 Short PAPER SESSION

                        Room A : Papers 25,26 & 27 (Chair: Olivier Baverel)                       

                        Room B : Papers 21, 22, 23 & 24 (Chair: Caitlin Mueller & Tomohiro Tachi)

17:00 - 17:40 PAPER SESSION VIII

                        Room a : Papers 19 & 20 (Chair: Caitlin Mueller & Tomohiro Tachi)

                        Room B : Papers 13 & 14 (Chair: Cyril Douthe)

18:00 - 19:00 : KEYNOTES LECTURES in virtual main room

                                        7. Bernard Vaudeville